"Tacy sami"

Projekt pt. "Tacy sami" był wynikiem partnerstwa, jakie powstało między liderami grup z Polski i z Francji podczas seminarium kontaktowego "Get Ready" we wrześniu 2007 r. W seminarium tym uczestniczyli przedstawiciele organizacji z różnych krajów UE. Polskę reprezentowała nauczycielka naszej szkoły- Pani Barbara Kropieniewicz. W ramach Programu Młodzież w Działaniu wspólnie zrealizowano projekt, w którym wzięło udział 20 osób, po 10 osób z grupy polskiej i francuskiej.
Opiekę nad grupą polską sprawowali nauczyciele: Barbara Kropieniewicz i Wrzesław Bartoszewicz. Głównym celem projektu było stworzenie młodym ludziom szansy poznania innej kultury, walorów przyrodniczo-geograficznych odwiedzanych miejsc, rozwijanie kompetencji językowych, wzmacnianie poczucia tolerancji i zrozumienia dla innych oraz rozwijania kreatywności w planowaniu własnej przyszłości związanej z przynależnością do UE. Udział w projekcie był wielkim przeżyciem zarówno dla młodych Polaków jak i Francuzów. Oto, jak wspomina swój pobyt we Francji uczennica naszej szkoły:

,,W dniach 10.07-19.07.2008 r. młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w wymianie polsko-francuskiej. Wymiana miała miejsce w Lille- w północnej Francji. Pierwsze 4 dni spędziliśmy w Lille. Wraz z kolegami z Francji zwiedzaliśmy miasto, poznawaliśmy jego historię, chodziliśmy na obiady. Następne dni spędziliśmy w miasteczku nad Oceanem Atlantyckim. Mieszkaliśmy w namiotach i bawiliśmy się świetnie. Pomimo drobnych nieporozumień z grupą francuską i trudnościami w porozumiewaniu się, przez te 9 dni zdążyliśmy się poznać i zaprzyjaźnić. Ze strony francuskiej otrzymaliśmy wiele ciepła, opieki i wyrozumiałości. Byli dla nas bardzo gościnni. Zapewnili nam wiele atrakcji: kąpaliśmy się w oceanie, zwiedzaliśmy przepiękne zabytkowe miasteczka, jeździliśmy konno a nawet wspinaliśmy się po drzewach. Oczywiście nie zabrakło tez dyscypliny. Codziennie w międzynarodowych grupach sprzątaliśmy po posiłkach i porządkowaliśmy miejsce biwakowania. Ale nikt z tego powodu nie kaprysił. Każdy chętnie wypełniał swoje obowiązki. Te 9 dni , to na pewno nie był stracony czas. Poznaliśmy nowych kolegów, ich kulturę i obyczaje. Zdobyliśmy nowe doświadczenia , które na pewno przydadzą nam się w dalszym życiu. Wyjeżdżając nie jednemu z nas zakręciła się w oku łza".

Wszyscy uczestnicy projektu - Lille - schronisko młodzieżowe.

Muzyka, taniec i wymiana upominków.

Zwiedzanie ZOO w Lille.

Przełamywanie barier.

Urocza Normandia i kąpiel w Atlantyku.

Malowniczy zakątek Normandii - Le Treport.

Degustacja krewetek.

Lekcjie jazdy konnej.

Nie tak prosto otworzyć ostrygę.

Ostatnie wspólne chwile-prezentujemy nasze wrażenia

Powoli wszystko się kończy....

Żegnamy Le Cayeux.

Na walizkach...w oczekiwaniu na 24 h podróż.