Projekt: "Pamięć nie dała się zgładzić"

I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy..
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy…

W dniu 29.04.2015 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu p.n. ,,Pamięć nie dała się zgładzić. Projekt edukacyjny dla młodzieży w 75. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej’’, realizowanego przez Gimnazjum w Birczy. Obejmował on cykl spójnych działań związanych tematycznie z wymordowaniem polskich oficerów w Katyniu, Charkowie, a także innych miejscach na ,,nieludzkiej ziemi’’. Młodzież uczestniczyła w zajęciach na temat Zbrodni Katyńskiej, wzięła udział w konkursach, wycieczce edukacyjnej do Warszawy, gdzie zwiedziła miejsca związane z tym tragicznym wydarzeniem. Szczególne wrażenie wywarła na nas Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a także ekspozycja w Muzeum Wojska Polskiego i miejsca pamięci znajdujące się na Powązkach. Celem projektu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat II Wojny Światowej , rozbudzanie patriotyzmu, a także poczucia przynależności do wielkiej i małej Ojczyzny. Uczniowie poznali sylwetki ofiar Katynia ,Charkowa , Tweru, które związane były z naszymi terenami. Zebrali informacje na ich temat, dotarli do rodzin , pozyskali dokumenty. Jedna z rodzin pomordowanych uświetniła naszą uroczystość swoją obecnością. Byli to : syn Aspiranta Policji Państwowej Mariana Szarka – pan Adam Szarek, wnuk ofiary – Piotr Szarek i prawnuczka- Malwina. Podczas uroczystości, która rozpoczęła się Mszą Św. W kościele parafialnym w Birczy, uczniowie zaprezentowali sylwetki 6 ofiar Katynia, powiązanych z naszą Małą Ojczyzną. Ich nazwiska zostały upamiętnione na pamiątkowej tablicy, którą odsłonili potomkowie Mariana Szarka. Poświęcenia tablicy dokonali ks. Proboszcz Stanisław Kot i ks. Kapitan Grzegorz Bechta. Następnie goście i organizatorzy uroczystości złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze. Ostatnim punktem programu było posadzenie sześciu Dębów Pamięci, z których każdy upamiętnia jednego oficera zamordowanego na ,,nieludzkiej ziemi’’. Program dofinansowany został przez Fundację WBK Bank Zachodni, w ramach dotacji konkursowej ,,Tu mieszkam , tu zmieniam’’.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaszczyciły nas swoją obecnością, a także tym, którzy pomogli w organizacji i przygotowaniu imprezy.

Koordynator projektu- Monika Bodnar.