Pałac Humnickich

W ramach realizacji programu ,,Ślady przeszłości" - Uczniowie adoptują zabytki, została przeprowadzona lekcja pokazowa z udziałem rodziców i nauczycieli. Na zajęciach, których tematem była ,,Bircza wczoraj, dziś i jutro" uczniowie zaprezentowali m.in. historię pałacu Humnickich zdjęcia budowli (najstarsze pochodzące z 1911 r.) wykonywane w różnych okresach czasu, zaprezentowali informacje dotyczące właścicieli, wystroju wnętrz, przeznaczenia komnat, otoczenia wokół pałacu, legend z nim związanych oraz wiadomości dotyczące zaadaptowania budynku na cele szkolne w 1999r., kiedy zostały wprowadzone gimnazja. Podczas zajęć przedstawiono prace plastyczne uczniów (rysunki budynku) makiety zabudowań Birczy, w tym również pałacyku, który został wykonany w drewnie przez ucznia naszej szkoły. Uczniowie przygotowali również prezentację multimedialną dotyczącą w/w budowli oraz quiz ze znajomości wiedzy o pałacyku. W ramach realizowanego projektu uczniowie pisali prace literackie na temat: " Historii pałacyku ciąg dalszy". Obecnie budowla popadła w ruinę. Brak inwestycji i pomysłów na zagospodarowanie budynku powoduje, że pałacyk niszczeje, a szkoda, bo jak zauważyli uczniowie mógłby pełnić różne funkcje. To fragmenty najciekawszych prac pisemnych:

"Można w nim utworzyć luksusowy salon odnowy biologicznej i tzw. SPA. Zainwestowane w remont, wystrój i wyposażenie pieniądze z pewnością by się zwróciły w ciągu kilku lat, gdyż świeże powietrze , park w otoczeniu, którego jest pałacyk, krajobraz, birczańskich pól, lasów i łąk zwabiłyby tutaj wiele kobiet pragnących zadbać o swoją urodę. A dodatkowo Bircza zyskałaby miejsca pracy, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne."

Monika, kl. III a "Sądzę, że w kilku pomieszczeniach pałacyku można byłoby urządzić kawiarenkę i restaurację. Stylowe wnętrza będą z pewnością sprzyjały romantycznym rozmowom przy świecach, czy smakowaniu pysznych potraw. Znaleźliby się chętni, by zorganizować tutaj wesela, bale, np. sylwestrowe, przyjęcia komunijne , imieninowe i inne. W pozostałych pomieszczeniach można było by urządzić pokoje hotelowe."

Patrycja, kl. II "A może by tak utworzyć w naszym pałacyku muzeum regionalne Birczy i okolic. W wielu domach na strychach i w piwnicach zachowały się stare sprzęty. Można by je odnowić i wyeksponować. Z pewnością byłby to dobry pomysł, by zachować cząstkę naszej tożsamości, a przy okazji uratować budynek."

Uczniowie zaangażowani w realizację projektu wykonali Kronikę Pałacu Humnickich. Historię pałacyku powiązali z dziejami Birczy. W opracowaniu młodzież powoływała się na wspomnienia Jana Porębskiego, który mieszkał w sąsiedztwie państwa Kowalskich, właścicieli budowli. W kronice znajduje się wiele ciekawostek związanych z życiem właścicieli, wystrojem poszczególnych pomieszczeń, typem roślinności w otaczającym budowlę. Opracowanie zostało wzbogacone rysunkami pałacyku w różnych ujęciach i okresach historycznych. Prace wykonali uczniowie naszej szkoły.