Projekt: "Szkoła Dialogu"

Założeniem Szkoły Dialogu jest przekazywanie uczniom wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu lokalnego.
Podczas czterech warsztatów uczniowie poznali szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotowali trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Birczy. Efekty tej pracy zaprezentowali mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Kolejnym elementem ich działań było założenie bloga internetowego Śladami Żydów z Birczy”, dokumentującego ich działania projektowe, historię miasta, miejsc i ludzi http://sladamizydowbircza.blogspot.com/
Przez cały czas trwania projektu uczniom towarzyszyło poczucie, że dopóki nie doprowadzą do postawienia tablicy upamiętniającej miejsce egzekucji, ich praca nie będzie dokończona. Dzięki wsparciu szkoły i rodziców w dniu 21 września 2014 r. w niedzielę miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika postawionego na górze Wierzysko z inicjatywy absolwentów Szkoły Dialogu.