Projekt: Zielona szkoła w Lipiu (woj. zachodniopomorskie)

W dniach 06.09-12.09.2014r. 40 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w projekcie edukacyjnym pt. „Stop niskiej emisji – nauka poprzez realizację programów edukacyjnych”. Warsztaty odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu (woj. zachodniopomorskie). Realizatorem projektu jest Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Bierze w nim udział 30 szkół z całej Polski. Celem projektu jest edukacja ekologiczna uczniów poprzez zwrócenie uwagi na istotny problem niskiej emisji zanieczyszczeń do otoczenia, pochodzącej głównie z przestarzałych urządzeń i systemów grzewczych oraz złej jakości materiałów opałowych. Organizator zapewnił wszystkim uczestnikom bezpłatny pobyt (nocleg i wyżywienie) w nowoczesnym ośrodku szkoleniowym oraz zapewnił wysoko wykwalifikowaną kadrę szkoleniową. Uczniowie uczestniczyli aktywnie w ciekawych warsztatach teoretycznych oraz laboratoryjnych , wycieczkach do Biogazowni w Grzmiącej oraz Drawskiego Parku Krajobrazowego. W chwilach wolnych korzystali z różnorodnych atrakcji jakie znajdowały się wewnątrz i w otoczeniu ośrodka. Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowe koszulki oraz zestaw do monitoringu zanieczyszczeń powietrza , który zostanie wykorzystany do opracowania długofalowego i ogólnoszkolnego programu ochrony powietrza . Tak przygotowany program weźmie udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym pt. „Niska emisja w środowisku lokalnym”. Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki był dwukrotny pobyt na plaży w Kołobrzegu. Bałtyk przywitał nas niezwykle piękną jak na tę porę roku pogodą , odbyliśmy rejs statkiem oraz długie spacery po plaży . Mimo długiej i męczącej podróży wszyscy wrócili szczęśliwie do domu , pełni wrażeń i energii do pracy i nauki w nowym roku szkolnym . Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Ewa Bartoszewicz, Wrzesław Bartoszewicz, Teresa Feduń oraz Bożena Czeszyk –Maculak.