Projekt "Gloria Victis- ocalić od zapomnienia"

,,Gloria Victis- ocalić od zapomnienia’’

Projekt ,,Gloria Victis- ocalić od zapomnienia’’ był realizowany od 1 kwietnia 2013 r. dzięki dotacji z programu Bank Ambitnej Młodzieży. To już kolejny projekt dotowany przez Fundację WBK Bank Zachodni realizowany przez nasze stowarzyszenie. Poprzedni dotyczył tematyki Powstania Warszawskiego i odbył się we wrześniu 2012 r.

Rok 2013 został ogłoszony przez Senat R.P. rokiem Powstania Styczniowego.

Tematem przewodnim naszego projektu było więc Powstanie Styczniowe. W projekcie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów Gimnazjum w Birczy. Uczestniczyli oni w ciekawych zajęciach z zakresu historii Polski, odbyli dwie wycieczki edukacyjne do Przemyśla , podczas których mieli okazję poznać bohaterów powstania styczniowego związanych z Ziemią Przemyską. Poznali także powstańców związanych z Birczą, takich jak: Marceli Kowalski.

W ramach projektu zostały ogłoszone konkursy ,w których wzięli udział uczniowie z Województwa Podkarpackiego. Konkursy te zostały podsumowane na uroczystości w dniu 23.05.2013 r. Odbyło się wówczas podsumowanie projektu i spotkanie wszystkich jego uczestników oraz zaproszonych gości.

Nagrody w konkursie na prezentację multimedialną otrzymali: I miejsce- Kamil Piękoś- Gimnazjum w Grabinach, II- Miejsce- Wiktoria Puzon, III- Filip Świerz, wyróżnienia: Magdalena Grych, Magdalena Sak, Marcin Ciebiera, Zespól Szkół w Grabinach. I miejsce w konkursie plastycznym zajęła Monika Kolanko , II miejsce- Małgorzata Lalik- uczennice Gimnazjum w Birczy. W konkursie na pracę literacką- I miejsce –Oliwia Freitag, II miejsce – Eliza Jakóbiak- Uczennice Gimnazjum w Birczy.

Projekt został sfinansowany przez WBK Bank Zachodni- program Bank Ambitnej Młodzieży .