Projekt: " KROKUS"

Już po raz czwarty Żydowskie Muzeum Galicja oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście zaprosiło nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w Projekcie Krokus. Dla naszej szkoły to nowe wydarzenie, jednak nie pierwsze związane z tematyką Holocaustu. Projekt KROKUS funkcjonuje już od wielu lat na całym świecie, a każdego roku coraz więcej szkół włącza się w jego realizację. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły otrzymali cebulki żółtych krokusów, które zostały zasadzone przez uczniów klasy I a i klasy I b przed budynkiem naszego gimnazjum. Wraz z zakończeniem zimy będziemy oczekiwać na pierwsze wyniki naszej pracy. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa. Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Koordynatorką projektu jest pani Tamara Ryzner, a realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście ( Holocaust Education Trust Ireland). W ramach projektu uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz żydowski w Birczy oraz stali się członkami międzynarodowego projektu The Crocus Project.