Projekt "Na własne konto"

W drugim tygodniu ferii, w naszej szkole przeprowadzany był projekt z ekonomii „Na własne konto”. Inicjatorem akcji był Pan Maciej Duda, który prowadził zajęcia wspólnie ze studentką Szkoły Głównej Handlowej - Panią Martą Borawską. Projekt ten trwał pięć dni. Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z ogólną wizją projektu oraz poruszaliśmy proste kwestie ekonomiczne takie jak: prawo popytu i podażu, konkurencja itp. Drugiego dnia projekt nabrał rozmachu: omawialiśmy cechy osoby przedsiębiorczej, projektowaliśmy własne przedsiębiorstwo, rozmawialiśmy jak założyć działalność gospodarczą i sami próbowaliśmy je założyć. Na koniec zajęć udaliśmy się do lokalnego przedsiębiorcy, właściciela tartaku - Pana Artura Łukasiewicza. Trzeci dzień upłynął nam na poznawaniu, czym zajmują się banki, najwięcej mówiliśmy o kredytach depozytach, a także o funkcjach banku centralnego. Oprócz tego poruszane były kwestie płatności bezgotówkowych. Kulminacyjnym punktem dnia była wycieczka do banku w Birczy. W czwartek udaliśmy się do Sanoka, aby poznać tajniki działania Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, spędziliśmy tam cały dzień, zasypując pytaniami menedżera klienta Pana Krzysztofa Dziubę, który oprowadzał nas po banku. Dowiedzieliśmy się, że PBS jest jednym z najbardziej nowoczesnych banków w Polsce. Wielkie wrażenie wywarła na nas sala samoobsługowa. Sala spełnia kilka funkcji: 1. Klient może samodzielne wpłacić pieniądze na konto za pośrednictwem urządzenia zwanego wpłatomatem 2. Przy pomocy e-kiosku możemy wydrukować historię wszystkich transakcji dokonywanym na naszym koncie. 3.Trzecim obiektem tej sali był zwykły bankomat, ale tylko pozornie. Prawda, że można z niego wybierać pieniądze, ale w niezwykły, unowocześniony sposób. Bankomat nie wymagał karty płatniczej, aby pobrać pieniądze należało podać datę urodzenia i pozwolić bankomatowi przeskanować układ żył w palcu. To świetna technika zabezpieczająca, ponieważ skanujemy tylko jeden palec tzw. negatywny. W innym pomieszczeniu możliwe jest przechowanie kosztowności w wirtualnej skrytce, Pan Krzysztof chciał nam to zademonstrować, ale zapomniał kodu PIN. W drodze powrotnej poszliśmy na punkt widokowy, który jest w okolicach Sanoka. Przy dobrej widoczności można zobaczyć całe Bieszczady. W ostatni dzień trwania projektu dowiedzieliśmy się na przykładzie konstruowania zabawek jak firma zarabia na produktach. Uczestnicy musieli popisać się gospodarnością, aby koszty produktów były małe, a jednocześnie kreatywnością, aby konkurencja zakupiła nasze zabawki. Wygrał Karol Rębisz, prezentujący bieliznę stringers przy piosence „I’m sexy”. Na koniec dostaliśmy dyplomy, a także edukacyjne filmy„Podstawowe pojęcia ekonomiczne”, z którymi współpracowaliśmy przez cały projekt. Panią Martę pożegnaliśmy gorącymi brawami dziękując jej za zaangażowanie i chęć przyjazdu do Birczy. Uważam, że projekt ten znacznie poszerzył naszą wiedzę ekonomiczną. Podsumowaniem projektu było nakręcenie filmu reklamującego gospodarstwo agroturystyczne Rostex.

Gimnazjaliści z terenu Gminy Bircza poznali zagadnienia z zakresu aktywności gospodarczej, oszczędzania i inwestowania oraz bankowości i funkcji pieniądza.
W zajęciach oprócz nauczyciela uczestniczyła dodatkowo studentka ekonomii, która wspierała pedagoga w prowadzeniu warsztatów. Zaangażowanie studentów w proces dydaktyczny ma również na celu urozmaicenie zajęć, pokazanie uczniom gimnazjów dobrych wzorców, a także uświadomienie im, że każdy ma szansę studiowania wymarzonego kierunku, znalezienia dobrej pracy czy założenia własnej firmy. Przed rozpoczęciem programu wszyscy nauczyciele oraz studenci uczestniczyli w specjalistycznym szkoleniu, podczas którego zaprezentowano założenia inicjatywy oraz pokazano metody i formy prowadzenia zajęć z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli pozostaje również platforma elearningowa, gdzie mogą oni poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną.

Gimnazjaliści ze szkół biorących udział w programie „Na Własne Konto”, którzy rozpoczęli 11 lutego ferie i nie wyjechali na narty czy snowboard, mogli poznawać tajniki ekonomii. Mowa oczywiście o ekonomii przydatnej na co dzień :) Na zajęciach dowiedzieli się bowiem: jak oszczędzać, w co inwestować, jak korzystać z bankomatu czy założyć konto w banku.
Trwające tydzień warsztaty były prowadzone w atrakcyjny sposób, głównie poprzez ciekawe gry i zabawy edukacyjne. Uczniowie odwiedzili też lokalny bank oraz poznali mapę regionalnego biznesu. Nudów nie było!!!:) Program został sfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. To już druga edycja tego projektu w birczańskim gimnazjum. W drugim tygodniu ferii w szkole po raz kolejny gościć będą wolontariusze- studenci z Programu Projektor, którzy poprowadzą zajęcia kuglarsko-zręcznościowe oraz naukę języka migowego.