Projekt: "Eurofairplay"
Polsko-ukraińskie spotkanie młodzieży
Poznań, 5-12 sierpnia 2011 r.

W dniach 5-12 sierpnia 2011 roku w Poznaniu w ramach akcji: Międzynarodowa Wymiana Młodzieży odbyło się spotkanie czternastoosobowej grupy młodych ludzi ze Lwowa – Ukraina z dziesięcioosobową grupą uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunką Ewą Bartoszewicz. W programie wizyty znalazło się między innymi zwiedzanie miasta, wycieczka autokarowa do Biskupina oraz nad Jezioro Niedzięgiel, udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transatlantik, pobyt nad Jeziorem Maltańskim, obserwacja przebiegu Mistrzostw Europy w Hokeju na Trawie oraz udział w konferencji prasowej z reprezentantkami Polski i Ukrainy, warsztaty kulturalne i mnóstwo innych działań i ćwiczeń, które zapewniły ich uczestnikom możliwość wzajemnych dyskusji, jak również umożliwiły poznanie miasta goszczącego – Poznania. Przysłowiowym gwoździem programu był oczywiście turniej piłki nożnej dla Tolerancji i Pokoju. Specjalne boiska zostały ustawione na 2 dni na stadionie AWF a w ostatnim dniu pobytu na terenie Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego , gdzie został rozegrany turniej finałowy o puchar EuroFairPlay. Do tej gry mógł się włączyć każdy. Celem projektu było pokazanie, że piłka nożna to nie tylko rywalizacja i zbieranie czerwonych kartek. To również inspiracja do podejmowania wspólnych działań i pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Spotkanie było ważnym etapem w naszych wspólnych staraniach o to, żeby Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 były przyjazne, bezpieczne i bezkonfliktowe. Młodzież uczestnicząca w teoretycznym i praktycznym szkoleniu nabyła umiejętności liderskie przygotowujące ją do pracy w obszarze wolontariatu edukacyjno-sportowego, a w szczególności do organizowania i prowadzenia turniejów Piłki Nożnej Ulicznej dla Rozwoju i Tolerancji wg specjalnych zasad rozwijających pro społeczne kompetencje. Miłym akcentem naszego pobytu w Poznaniu były spotkania z dawną mieszkanką Birczy - Panią Barbarą Andrzejewską – córką podporucznika Zygmunta Kusiaka, byłego dyrektora Szkoły Powszechnej w Birczy zamordowanego w Charkowie. Dziękujemy Pani Barbarze za niezwykłą gościnność. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Bernarda Żołyniaka – przewodniczący Stowarzyszenia Forum Kultur, który zauroczony naszą miejscowością zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w projekcie i nie szczędził trudu, aby zamierzone cele zostały osiągnięte a wszyscy uczestnicy zabrali ze sobą jak najmilsze wspomnienia. Dziękujemy również naszym partnerom z Ukrainy, mamy nadzieje, że zawiązane przyjaźnie będą się rozwijać i pozwolą one przezwyciężyć istniejące po obu stronach granicy stereotypy i uprzedzenia.