Projekt "Odkrywamy piękno przemyskich okolic".

W drugim semestrze roku szkolnego 2010/2011 w Gimnazjum w Birczy realizowany był projekt "Odkrywamy piękno przemyskich okolic". Miał on na celu przybliżenie uczniom wspaniałej historii oraz śladów przeszłości świadczących o życiu naszych przodków oraz o ważnych wydarzeniach, które rozgrywały się lub mają miejsce w najbliższej okolicy pięknego i zasłużonego miasta, jakim jest Przemyśl. Głównym elementem projektu była czterodniowa piesza wycieczka krajoznawczo-turystyczna po przemyskich okolicach. To tutaj zlokalizowana była jedna z największych twierdz z okresu I wojny światowej. Twierdza Przemyśl, bo o niej mowa, odegrała ogromną rolę w czasie wspomnianej wojny. Łącznie blisko ćwierć miliona żołnierzy przez ponad pół roku walczyło o zajęcie i utrzymanie umocnień. To tutaj istnieje największy suchy port przeładunkowy Żurawica-Medyka. Natomiast w Ujkowicach znajduje się niezwykły, piękny i fascynujący prawosławny Monaster. Między polami Orzechowiec i Hnatkowic powstała pierwsza w tej części województwa podkarpackiego elektrownia wiatrowa, która robi imponujące wrażenie. Ponadto w czasie wycieczki zwiedziliśmy piękne Arboretum w Bolestraszycach, gospodarstwo agroturystyczne, w którym każdy z uczniów odbył konną przejażdżkę oraz odwiedziliśmy Schronisko dla zwierząt w Orzechowcach, do którego zanieśliśmy zebraną w szkole karmę. Wycieczka była niezwykle udana, oprócz zwiedzania i poznawania historii, pokonywaliśmy również własne słabości, przechodząc pieszo ponad 50 km. Świetną atmosferę potęgowały wspólne ogniska, dyskoteka i karaoke. Mamy świadomość, że zrobiliśmy coś dla własnego zdrowia, aktywnie spędziliśmy czas, a przy okazji poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat otaczającej nas okolicy. Nasz projekt zgłosiliśmy do konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era pod tytułem "Projekt z klasą". Przez cały kwiecień drogą internetową odbywało się głosowanie. Nasz projekt zdobył ponad 6000 głosów i zajął wysokie 4 miejsce w ogólnopolskim głosowaniu. Dzięki temu otrzymaliśmy 3000 zł dofinansowania od Wydawnictwa Nowa Era.