„Katyń… ocalić od zapomnienia”

W dniu 26.04.2009r. w naszej miejscowości odbyła się uroczystość pn. „Katyń… ocalić od zapomnienia” w ramach ogólnopolskiej akcji posadzenia 21 473 dębów na 70- lecie Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami tej uroczystości byli nauczyciele, uczniowie wraz z Dyrekcją Gimnazjum w Birczy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele parafialnym, następnie pod budynkiem szkoły nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej postać porucznika Zygmunta Kusiaka, który przed wojną pełnił funkcję kierownika Szkoły Powszechnej w Birczy. Przy obelisku z pamiątkową tablicą został posadzony Dąb Pamięci.

Następnie zaproszeni goście złożyli przed obeliskiem wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem uroczystości była akademia w GOK-u w wykonaniu uczniów Gimnazjum.

W uroczystości brali udział m.in. Pan Marek Kudła- Wicestarosta Powiatu Przemyskiego, Pani Zofia Rutkowska- Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katyńskich w Przemyślu, Wojsko, przedstawiciele IPN-u Rzeszów, Pan Józef Żydownik Wójt Gminy Bircza oraz rodzina Patrona szkoły.

Uczniowie ze swej strony zobowiązali się do opieki nad posadzonym dębem oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera – ofiarę zbrodni. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zostanie wpisany na stałe w kalendarz ważnych uroczystości szkolnych, a postać porucznika Kusiaka będzie przypominana i przybliżana kolejnym rocznikom uczniów naszego gimnazjum.

Uroczystość zorganizowano w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich – Program Integracji Społecznej.

Spotkanie z Panem Wojciechem Krupą
– uczestnikiem Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Dnia 11.05.09 w naszej szkole gościł Pan Wojciech Krupa – człowiek niezwykły, pasjonat historii, uczestnik rajdów motocyklowych śladami polskich żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej. Pan Wojciech od 9 lat regularnie uczestniczy w Międzynarodowym Rajdzie Katyńskim, o którym opowiadał nam w niezwykle interesujący sposób. Mogliśmy też obejrzeć zdjęcia i filmy, które przywiózł ze sobą nasz Gość. Ilustrują one trasę rajdu, ukazują ciekawe, ważne dla Polaków miejsca pamięci na Wschodzie, m.in. cmentarze, miejsca kaźni również polskie szkoły i domy dziecka. Uczestnicy rajdu bowiem łączą swój wyjazd z pomocą, jaką niosą Polakom zza wschodniej granicy. Odwiedzają szkoły i domy dziecka, którym przekazują książki, zabawki i odzież.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego spotkania, które niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci.

† † †

Podkarpacki Finał Programu "Moja mała Ojczyzna"

18.05.2009 delegacja uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum uczestniczyła w Podkarpackim Finale Programu - Moja Mała Ojczyzna. Odbył się on w Tarnobrzegu i wzięło w nim udział wielu uczniów ze wszystkich typów szkół Podczas Finału odbyło się m.in. podsumowanie programu , a także konkursu na plakat z okazji 70 ątej rocznicy zbrodni katyńkiej. Mogliśmy również obejrzeć ciekawe, pełne ekspresji widowisko artystyczne , które nawiązywało do tematyki zbrodni katyńkiej.

13 KWIETNIA 2010- DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Dnia 13 kwietnia 2010 r. w Gimnazjum w Birczy odbyły się uroczystości poświęcone 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej oraz pamięci ofiar lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem z 10.04.2010r. Gościem honorowym uroczystości była Pani Barbara Andrzejewska – córka Ś.P. por. Zygmunta Kusiaka – zamordowanego w Katyniu. Uczestnicy tych obchodów odmówili modlitwę w intencji ofiar obydwu tragicznych wydarzeń, tych sprzed 70 laty, jak i tych z 10 kwietnia. Modlitwę poprowadził kapelan wojskowy – ks. prałat mjr Władysław Kozicki. Następnie goście oraz przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie i nauczyciele, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym por. Zygmunta Kusiaka, byłego kierownika szkoły w Birczy. Kolejnym punktem uroczystości była akademia w wykonaniu uczniów szkoły, nawiązująca do obu tragicznych wydarzeń. Pani Barbara Andrzejewska przekazała nam zdjęcia swojego Ojca, które przedstawiają szkołę z lat przedwojennych, jej uczniów i nauczycieli. Podzieliła się z nami również bardzo ciekawymi wspomnieniami z lat dzieciństwa. Było to niezwykle wzruszające spotkanie.