Pierwszy w dziejach szkoły Bal Sylwestrowy.

Pierwszy w dziejach szkoły Bal Sylwestrowy odbył się w ramach wymiany młodzieży polsko - francuskiej. Projekt dofinansowany z Programu Młodzież w Działaniu trwał od 27.12.08 r. do 03.01.09 r., realizowany był w Birczy i malowniczych rejonach Podkarpacia. Był kontynuacją przyjaźni zawiązanych w lipcu, gdy gimnazjaliści wyjeżdżali do Francji, by poznać nową kulturę, zwyczaje, język, potrawy, historię oraz walory przyrodniczo- geograficzne północno- zachodniej części kraju.

Obecny projekt pt. „Odkrywamy piękno Podkarpacia”, również mający charakter międzykulturowy, miał przybliżyć uczestnikom malownicze, zwłaszcza zimą, i bogate w historię tereny Pogórza Przemyskiego. Ośmioosobowa grupa młodych Francuzów wraz z opiekunami i rówieśnikami z Polski poznawała polskie tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe, fotografowała najciekawsze miejsca, kręciła filmy z kuligu w Arłamowie, podczas zjazdu torem saneczkowym w Przemyślu oraz w czasie nauki bądź doskonaleniu jazdy na łyżwach na torze lodowym w Sanoku. Wspaniała zimowa aura, cudowne widoki podczas wycieczki w Bieszczady budziły zachwyt nie tylko wśród gości z Francji.

Najwięcej emocji towarzyszyło zabawom na śniegu....także podczas siarczystych mrozów, do których Francuzi , mimo, ze nie przywykli , byli dobrze przygotowani.

Niezapomnianym wydarzeniem był Bal Sylwestrowy i wspólne przywitanie Nowego 2009 Roku. Przygotowania do balu, na który zaproszeni zostali także inni uczniowie naszej szkoły, trwały cały dzień. Wspólnie dekorowaliśmy sale balowe, nakrywaliśmy stoły do posiłku, przygotowywaliśmy muzykę oraz potrawy narodowe: polski barszcz z uszkami, sałatki, francuską tartą z porami w sosie beszamelowym oraz wołowinę z ziemniakami. Bawiliśmy się bardzo dobrze przy suto zastawionym stole. Jedni pląsali w rytmie dyskotekowym, inni preferowali międzynarodowe konwersacje czy też wspólne śpiewanie kolęd. O północy 50 – osobowa grupa złożyła sobie życzenia i udała się na rynek w Birczy, by oglądać pokaz sztucznych ogni. Wspólna zabawa pokazała, że nie ma żadnych barier , również językowych w kontaktowaniu się młodych Europejczyków.

Niestety czas wymiany szybko minął. Zaowocował jednak umocnieniem wcześniej zawartych przyjaźni oraz nawiązaniem nowych, był nie tylko okazją do wspaniałej zabawy i wypoczynku dla wszystkich uczestników ale przede wszystkim nieoceniona jest jego rola wychowawcza i edukacyjna. Rozstawaliśmy się ze łzami w oczach z nadzieją i pomysłami na nowe projekty służące kontynuowaniu rozpoczętych przez nas działań.